امروز : چهارشنبه, 07 مهر 1400

درمان بدون دارو

درمان بدون دارو

از امام رضا (ع) روایت شده است : اگر مرده ای در اثر فشار درمانی یا ماساژ دادن زنده شود من انکار نمیکنم {دانشنامه احادیث پزشکی ج 1  ص 99 }

شماره  تماس برای ارسال کتاب    09352353988

شماره جدید کارت بانک کشاورزی      0331 - 5604 - 7016 - 6037  

58. گرما زدگي و گرمای یائسگی

58. گرما زدگي و گر گرفتگی خانمهای یائسه


گرما زدگي ممكن است در اثر ماندن در هواي گرم و يا در آفتاب ايجاد شود. نوع ديگر هم وجود دارد كه نمي توان به آن گرما زدگي گفت ولي چون علائم و درمان مشابه گرما زدگي دارد و ضمنا" خيلي شايع است نيز شرح داده مي شود و آن بالا رفتن حرارت و تب در بچه ها به ويژه بچه هاي كوچك است كه در سرما خوردگي ها و ذات الريه ها پيش مي آيد.
علائم گرما زدگي عبارتست از تب زياد بالاي 41 درجه – تند شدن نبض – پايين آمدن فشار خون – تشنج و اغماء
راه جلوگيري از گرما زدگي :‌
عبارتست از مواظبت شخص توسط خودش بدين معني كه اگر مجبور نيست تا در هواي گرم مرتب كار كند گاهي به سايه بيايد و اگر مجبور است كه مرتب كار كند آب و کمی نمك بخورد و به محض احساس حالاتي چون گرم شدن سردرد و طپش قلب ديگران را در جريان بگذارد. و اما اگر شخص مبتلا شد اول بايد بلافاصله او را به سايه منتقل كرد و سپس با آب ويخ فراوان بدن او را شستشو داده و حتي مي توانيد او را در تشتي بزرگ و يا وان پر از آب يخ خوابانيد  در مورد تب بچه ها و بچه هائيكه سرما خوردگي مختصر داشته و شيطنتي كرده است بطور ناگهاني دچار تشنج مي شوند.
با سئوال از مادر و اطلاع از سابقه وي كه آيا سرماخوردگي و يا بيماري جزئي ديگري داشته و با گذاشتن يك درجه حرارت در مقعد مسئله حل مي شود. معمولا" حرارت بدن در يك چنين موقعيت بالاي چهل و يك درجه است اگر در تابستان بود بچه را داخل دستشوئي بگذاريد و با حوله خيس تمام بدنش را شستشو دهيد و اگر زمستان است در يك اطاق با آب و الكل ابتدا پاها را تا ران و بعد سرو صورت و دستها را خوب خيس كنيد و مرتب درجه حرارت بدنش را از راه مقعد اندازه بگيريد و اگر پايين نيامد تمام بدنش را بشوئيد. بهر حال در زمستان پس از پايين آمدن حرارت بدنش را خشك كنيد . در مورد بچه هاي زير يكسال مي توان بعد ازاين عمل يك شياف ( دلويران) و در بچه هاي بالاتر از يكسال يك شياف ( دلويران بچه ) در مقعد بگذاريد.
به هر حال تمام اين بيماران بايد توسط پزشك معاينه و معالجه گردند.

در آمریکا دستگاهی درست کرده اند که دست را به مدت دو دقیقه در محفظه ای قرار میدهند تا حرارت بدن را  به مقداری کم کند که قابل تحمل گردد . ولی در ایران سالها قبل رانندگان کامیون دستمال گردن یا لنگی را خیس کرده و دور گردن خود می انداختند و همین امر باعث خنکی تمام اعضای بدن در کمتر یک دقیقه میگردید.

 

لازم به ذکر است  خانم های که برای پیشگیری از گر گرفتگی و کاهش علائم یائسگی   از هورمنهای استروژن و پروستروژن استفاده میکنند تا 40 درصد احتمال گرفتار شدن  به سرطان رحم برایشان وجود دارد  . 

 در طب سنتی ایران برای پائین آوردن گر گرفتگی خانمهای یائسه از گیاه پنج انگشت استفاده میکردند .

آموزش های رایگان و اطلاعات عمومی

 

free site stat